Projekt UPSVR Zručnosti na trhu práce

Ako som bez praxe 5-násobne zvýšila obrat

silvia skalicka domov

Môj prvý pracovný pohovor prebehol klasicky. V strese a obavách.

Po 5tich rokoch v štátnej správe som potrebovala „vyletieť“ do sveta, kde to fičí. Práca v kancelárii nebola pre mňa, opakujúce rutinné práce ma nudili, hoci sa mi darilo. Bolo to nemastné, neslané.

A tak prišiel pohovor. Nespĺňala som žiadnu požiadavku, žiadnu. Ešte aj so šoférovaním som bola v plienkach, šlo o pozíciu obchodného zástupcu. Táto pozícia mi totiž sľubovala rozlet, nové príležitosti a možnosti, nový svet, celé východné Slovensko. Práca pre nováčika na minimálne 20hodín denne. Bola som nadšená. A nadšenie bolo to jediné čo som ponúkla :))))) Úplne vážne. Vždy komunikujem otvorene a úprimne.Otvorene som na pohovore povedala, že nemám nič čo požadujú, že hľadám prácu, ktorej sa môžem venovať na 200%. Prijali ma.

Šok.

37 nových klientov.

Tisícky kilometrov mesačne.

Sortiment o ktorom som absolútne nič nevedela.

Plány.

Forecasty.

A moje nadšenie ísť do toho.

O mesiac neskôr moje výsledky ohromili nielen mňa, ale celú firmu. Obrat 5x vyšší. Čo som urobila inak ako tí, ktorí vedeli o produktoch všetko, ktorí mali región v malíčku? Ktorí ovládali predajné zručnosti? Čím som ich predbehla?

Až po čase som pochopila čo sa stalo. Tým, že som bola absolútne nezorientovaná, urobila som si plán. Ako a kedy budem navštevovať klientov. V pondelok som šla do Košíc, v utorok Bardejov a Svidník, v stredu ma čakali Sobrance, Trebišov a Michalovce, vo štvrtok Levoča, Krompachy a Poprad a v piatok som končila Prešovom. A o týždeň znovu a znovu.

Klienti si na mna zvykli, vedeli že prídem. Povedala som im rovno, že netuším nič o tovare a tak mi hovorili čo objednávajú, čo im ide lepšie a čo ešte nikdy neobjednali. Asi ma aj ľutovali a možno preto objednávali 🙂

Dnes je toto prednášané ako predajná technika – byť ľudský.

Pohovor bez stresu vznikol presne preto, aby som uchádzačom ukázala že byť ľudský je najviac. Že nadšenie môže byť viac ako prax a môže mať bohovské výsledky.

Navštevovať klientov v rovnakom čase je ZVYK – starý dobrý trik, ktorý už dokázal vo svete mnoho …. ale o tom inokedy.

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov