Projekt UPSVR Zručnosti na trhu práce

Argumenty na pohovore?

pracovny pohovor

Aj vy patríte k tým šťastlivcom, ktorí dokážu trefne pomenovať situáciu? Ktorí dokážu poukázať na konkrétnu chybu? Vyjadriť nesúhlas so štandardným postupom, alebo odklonením sa od očakávaného?

Super, a čo ďalej? Že je dôležité vedieť kriticky myslieť? To áno.


Kritické myslenie je rovnako dôležité ako predné ľavé koleso na aute. Bez neho by to nešlo. Ale to jediné koleso nám stačiť nebude. Nikam sa s ním nedostaneme. K tomu, aby nás auto doviezlo kam chceme, budeme toho potrebovať omnoho viac.

Rovnako, je to aj na pracovnom pohovore. Či už ste na strane uchádzača o prácu alebo zamestnávate.

Vidieť nespravodlivosť? Mať presné pomenovania? Tak sa pozrite kam vás vaše kritické myslenie dostalo. Žeby do tunela? Je tu riadna tma. A to je ono. Tu sa poobzerajte a zistíte, že toto nie je cieľ 🙂 Tu ste prísť nechceli. Nič tu nie je. Neustála kritika vás zacyklila natoľko, že ste stratili smer.

Na konzultáciách sa neustále stretávam s takouto zacyklenou kritikou. Bez možnosti alebo snahy pohnúť sa z toho miesta. Neverili by ste, ale uchádzači ešte vždy tvrdia, že „bez známosti sa nikam nedostaneš“, Áno je rok 2022, požiadavky na výberový proces, uchádzača ale aj zamestnanca sa absolútne zmenili. No stále máme medzi sebou ľudí, ktorí sa zacyklili v kritickom myslení. A cesty von niet.

A na druhej strane denne stretávam zamestnávateľov, ktorí na pracovných pohovoroch sprevádzajú očakávania.

Čo všetko už dnes nestačí?

  • nájsť chybu
  • kategorizovať, selektovať, škatuľkovať
  • postupovať podľa doterajších štandardov
  • kriticky myslieť
  • argumentácia
  • nadhľad

Keď na pracovnom pohovore nastupujú argumenty a každá strana presadzuje svoje, končí hľadanie možností. Spoliehať sa na postupy, ktoré doteraz fungovali už nestačí. Kritické myslenie nedokáže generovať výsledky, ak si nestanovíte ďalší krok.


Skúste to inak – položte dva názory vedľa seba, konečný návrh bude zahŕňať obe možnosti.

GRATULUJEM, začali ste tvoriť.

Ste zamestnávateľ a radi by ste tvorili možnosti? Práve ste si uvedomili, že používate staré postupy, ktoré nefungujú? Ste majstrom v predkladaní argumentov a čakáte kedy sa objaví výsledok? Dohodnime si konzultáciu.

PS: pretože svet možností JE

Silvia

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov