3-dňový HR tréning

Tajná ingrediencia na pracovný pohovor

pohovor

Určite vám po prečítaní názvu článku okamžite napadlo, že na pracovnom pohovory by vám nejaké čary padli vhod :). A možno aj viac tipov čo by mohlo pohovor vylepšiť.

Dnes chcem vašu pozornosť zamerať nielen na to AKO hovoriť, keď už viete ČO chcete povedať, ale hlavne PREČO to robiť inak.

Pracovný pohovor je jedným z „promo“ komunikácii, s ktorými sa stretávame. Máme očakávania a túžbu odprezentovať sa v čo najlepšom svetle a dokonca máme aj dojem, že nám k tomu úplne postačí ak vieme

ČO chceme POVEDAŤ

Omyl.

Skôr ako si povieme dôvod, chcem vám pripomenúť dôležitosť prípravy na pracovný pohovor. Denne sa stretávam s uchádzačmi, ktorých predstava o príprave je – že povedia všetky pracovné skúsenosti a najlepšie v poradí v akom ich prežili. Tu ich príprava končí a až po neúspešnom pohovore zistia, že takáto príprava je absolútne nedostatočná. Ak vieme čo chceme povedať odporúčam si premyslieť aj

AKO to povedať

Tu vzniká ozajstným problém. Kvalitná prezentácia potrebuje prvky marketingu. Väčšina uchádzačov v snahe byť korektní, úprimní a transparentní skôr ako sa zamyslia vysypú všetko zo svojej praxe, znalosti, vedomosti a tu vzniká problém. TO JE TEN MOMENT kedy stojíte na tenkom ľade.

Nemusíte byť extra veľký psychológ na to, aby ste vedeli že nie vždy sa hodí povedať všetko otvorene. Určite ste zažili situácie, po ktorých ste si povedali, že ste si mohli niektoré slová odpustiť. Že ste si radšej mohli „kúsnuť do jazyka“. A tu vás určite nenabádam ku klamstvám. Len jednoducho je potrebné vnímať, čo mi pomôže a naopak, čím si poškodím. Pohovor je váš predaj. Vy ste produkt. Vaše skúsenosti, vedomosti a zručnosti, ich kombinácia, jedinečnosť to všetko vás predsa roky formovalo.

PREČO by ste sa mali na pohovore prezentovať inak?

V marketingu, skôr ako začneme čokoľvek ponúkať, potrebujeme poznať terén. Zistiť požiadavky, očakávania a presne v tom je čaro úspešného alebo neúspešného pohovoru.

Všiminite si zásadnú chybu, ktorú robíte:

  • Ak vysypete celý svoj životopis hneď v úvode, prešvihli ste šancu upútať.
  • Ak podrobne opíšte všetky svoje skúsenosti premárnili ste moment, v ktorom ste MALI / MOHLI ukázať svoju hodnotu a potom v závere len veľmi ťažko predstavíte dôkaz o vašej jedinečnosti.
  • Ak neviete, ktorá zručnosť vás dokáže odlíšiť, zbytočne vystrieľate celý arzenál

Každý z nás je jedinečný, nikto iný nemá vaše skúsenosti nakombinované tak ako vy. Jediné čo potrebujete zvládnuť je odprezentovať sa.

Tu nájdete funkčné postupy, ktorými si osvojíte svoju hodnotu a komunikačné zručnosti natoľko, že si budete môcť vyberať z pracovných ponúk. To je super predstava, že?

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely vyriešenia vašej otázky. Zásady spracovania osobných údajov